AVX Corporation 12061A271GAT2A
12061A271GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A271GAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A271GAT2A.pdf
Availability of 12061A271GAT2A
QUANTITY
12061A271GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A271GAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A271GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A271GAT2A
Related Links12061A2, 12061A271GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A271GAT2A Details Description
Related parts for 12061A271GAT2A
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 131K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
100A CLASS T FUSE COVER datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-6" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf