AVX Corporation 12061A2R0BAT2A
12061A2R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A2R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A2R0BAT2A.pdf
Availability of 12061A2R0BAT2A
QUANTITY
12061A2R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A2R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A2R0BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A2R0BAT2A
Related Links12061A2, 12061A2R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A2R0BAT2A Details Description
Related parts for 12061A2R0BAT2A
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.6UH 8A 12.1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 20 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf