AVX Corporation 12061A2R0JAT2A
12061A2R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A2R0JAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A2R0JAT2A.pdf
Availability of 12061A2R0JAT2A
QUANTITY
12061A2R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A2R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A2R0JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A2R0JAT2A
Related Links12061A2, 12061A2R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A2R0JAT2A Details Description
Related parts for 12061A2R0JAT2A
IC FLASH 2MBIT 90NS 52PLCC datasheet.pdf
BUZZ MAGNETIC 12V SQ 12.6MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 TRI datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf