AVX Corporation 12061A2R4CAT4A
12061A2R4CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12061A2R4CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A2R4CAT4A.pdf
Availability of 12061A2R4CAT4A
QUANTITY
12061A2R4CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A2R4CAT4A
Internal Part NumberEIS-12061A2R4CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A2R4CAT4A
Related Links12061A2, 12061A2R4CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A2R4CAT4A Details Description
Related parts for 12061A2R4CAT4A
IC OPAMP VFB 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1/16" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 1/2" DOME YLW 24VDC LEAD datasheet.pdf
ACB 3C 3#16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
GT 8C 8#16 SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf