AVX Corporation 12061A361FAT2A
12061A361FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A361FAT2A
Brief Description
CAP CER 360PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A361FAT2A.pdf
Availability of 12061A361FAT2A
QUANTITY
12061A361FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A361FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A361FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A361FAT2A
Related Links12061A3, 12061A361FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A361FAT2A Details Description
Related parts for 12061A361FAT2A
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5.5NS 208PQFP datasheet.pdf
COVER FOR INSTALLATION HOUSING datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0 AWG RED 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CONN ADAPT RP SMA PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf