AVX Corporation 12061A392FAT2A
12061A392FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A392FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A392FAT2A.pdf
Availability of 12061A392FAT2A
QUANTITY
12061A392FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A392FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A392FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A392FAT2A
Related Links12061A3, 12061A392FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A392FAT2A Details Description
Related parts for 12061A392FAT2A
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 39.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/08/180 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 294MA 2.4 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf