AVX Corporation 12061A3R3CAT2A
12061A3R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A3R3CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A3R3CAT2A.pdf
Availability of 12061A3R3CAT2A
QUANTITY
12061A3R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A3R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A3R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A3R3CAT2A
Related Links12061A3, 12061A3R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A3R3CAT2A Details Description
Related parts for 12061A3R3CAT2A
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RESONATOR CER 12.00MHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
78K0R KX3 IECUBE UNIT datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf