AVX Corporation 12061A620FAT2A
12061A620FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A620FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A620FAT2A.pdf
Availability of 12061A620FAT2A
QUANTITY
12061A620FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A620FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A620FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A620FAT2A
Related Links12061A6, 12061A620FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A620FAT2A Details Description
Related parts for 12061A620FAT2A
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
POWER SUP MOD 100-120/200-240VAC datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM CORTEX 100BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf