AVX Corporation 12061A820KAT2A
12061A820KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A820KAT2A
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A820KAT2A.pdf
Availability of 12061A820KAT2A
QUANTITY
12061A820KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A820KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A820KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A820KAT2A
Related Links12061A8, 12061A820KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A820KAT2A Details Description
Related parts for 12061A820KAT2A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 30POS D89-SERIES datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN DSUB ASSY 51POS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FBDIMM DDR2 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf