AVX Corporation 12061A821KAT4A
12061A821KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12061A821KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A821KAT4A.pdf
Availability of 12061A821KAT4A
QUANTITY
12061A821KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A821KAT4A
Internal Part NumberEIS-12061A821KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A821KAT4A
Related Links12061A8, 12061A821KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A821KAT4A Details Description
Related parts for 12061A821KAT4A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 3.3V 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 110MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf