AVX Corporation 12061C102MAT4A
12061C102MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12061C102MAT4A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C102MAT4A.pdf
Availability of 12061C102MAT4A
QUANTITY
12061C102MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C102MAT4A
Internal Part NumberEIS-12061C102MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C102MAT4A
Related Links12061C1, 12061C102MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C102MAT4A Details Description
Related parts for 12061C102MAT4A
JUMPER-H1503TR/A2015B/H1501TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC VREG MULTIFUNCT FLEXIWATT25 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 150V 2.6A PPAK SO-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC PSOC 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD SNAP LOCK 20MM datasheet.pdf
MICRO 51C P 120" YEL FLOAT datasheet.pdf
MODULE RF 868MHZ TXRX UART datasheet.pdf