AVX Corporation 12061C103K4Z4A
12061C103K4Z4A picture photo
Mfg. Part Number
12061C103K4Z4A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C103K4Z4A.pdf
Availability of 12061C103K4Z4A
QUANTITY
12061C103K4Z4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C103K4Z4A
Internal Part NumberEIS-12061C103K4Z4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C103K4Z4A
Related Links12061C1, 12061C103K4Z4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C103K4Z4A Details Description
Related parts for 12061C103K4Z4A
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 26POS BLACK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 12POS datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NAT SHLD 500' datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf