AVX Corporation 12061C223KAZ2A
12061C223KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C223KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C223KAZ2A.pdf
Availability of 12061C223KAZ2A
QUANTITY
12061C223KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C223KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12061C223KAZ2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C223KAZ2A
Related Links12061C2, 12061C223KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C223KAZ2A Details Description
Related parts for 12061C223KAZ2A
CAP FILM 0.13UF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 64TSSOP datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W CM datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 388 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf