AVX Corporation 12061C223MAT2A
12061C223MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C223MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C223MAT2A.pdf
Availability of 12061C223MAT2A
QUANTITY
12061C223MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C223MAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C223MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C223MAT2A
Related Links12061C2, 12061C223MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C223MAT2A Details Description
Related parts for 12061C223MAT2A
HOLDER BATT COIN CELL 23MM SMD datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SPRING COVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf