AVX Corporation 12061C224JAT2A
12061C224JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C224JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C224JAT2A.pdf
Availability of 12061C224JAT2A
QUANTITY
12061C224JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C224JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C224JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C224JAT2A
Related Links12061C2, 12061C224JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C224JAT2A Details Description
Related parts for 12061C224JAT2A
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN DIN PLUG VERT 96POS 3ROWS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 60A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf