AVX Corporation 12061C562KAZ2A
12061C562KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C562KAZ2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C562KAZ2A.pdf
Availability of 12061C562KAZ2A
QUANTITY
12061C562KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C562KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12061C562KAZ2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C562KAZ2A
Related Links12061C5, 12061C562KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C562KAZ2A Details Description
Related parts for 12061C562KAZ2A
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W TO220-3 datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 310MA 1.61 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC R-6 datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf