AVX Corporation 12061C563JAT2A
12061C563JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C563JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C563JAT2A.pdf
Availability of 12061C563JAT2A
QUANTITY
12061C563JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C563JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C563JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C563JAT2A
Related Links12061C5, 12061C563JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C563JAT2A Details Description
Related parts for 12061C563JAT2A
IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 2A TO220-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SIREN 9-28VDC SLOW/FAST datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
LAMP INCAND 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 25PPM datasheet.pdf
IC TXRX CAN 80V IN-CAR 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDTX2 20A 12V datasheet.pdf