AVX Corporation 12061C563KAT4A
12061C563KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12061C563KAT4A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C563KAT4A.pdf
Availability of 12061C563KAT4A
QUANTITY
12061C563KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C563KAT4A
Internal Part NumberEIS-12061C563KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C563KAT4A
Related Links12061C5, 12061C563KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C563KAT4A Details Description
Related parts for 12061C563KAT4A
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS STR datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 8POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A TO252-2 datasheet.pdf
ASSY RECT 350MA 5KV FAST REC datasheet.pdf