AVX Corporation 12062A151JAT2A
12062A151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A151JAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A151JAT2A.pdf
Availability of 12062A151JAT2A
QUANTITY
12062A151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A151JAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A151JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A151JAT2A
Related Links12062A1, 12062A151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A151JAT2A Details Description
Related parts for 12062A151JAT2A
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC AMP LOW NOISE 6-MINIMOLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE GRN 17 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf