AVX Corporation 12062A390KAT2A
12062A390KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A390KAT2A
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A390KAT2A.pdf
Availability of 12062A390KAT2A
QUANTITY
12062A390KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A390KAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A390KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A390KAT2A
Related Links12062A3, 12062A390KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A390KAT2A Details Description
Related parts for 12062A390KAT2A
RES SMD 10.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
8-OUTPUT ON-BOARD MODULE LATERAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
26P F HD PC 4-40 SPC/CLP 830PF datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/3.3V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf