AVX Corporation 12062A390KAT2A
12062A390KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A390KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A390KAT2A.pdf
Availability of 12062A390KAT2A
QUANTITY
12062A390KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A390KAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A390KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A390KAT2A
Related Links12062A3, 12062A390KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A390KAT2A Details Description
Related parts for 12062A390KAT2A
CONN HEADER VERT 13POS .100 TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 38A I4-PAC-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PCIE GEN2 SW 12LANE 324BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf