AVX Corporation 12062A391JAT2A
12062A391JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A391JAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A391JAT2A.pdf
Availability of 12062A391JAT2A
QUANTITY
12062A391JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A391JAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A391JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A391JAT2A
Related Links12062A3, 12062A391JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A391JAT2A Details Description
Related parts for 12062A391JAT2A
BATTERY PACK NIMH 8.4V 650 MAH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 49.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf