AVX Corporation 12062C102JAT2A
12062C102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062C102JAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
12062C102JAT2A.pdf
Availability of 12062C102JAT2A
QUANTITY
12062C102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062C102JAT2A
Internal Part NumberEIS-12062C102JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062C102JAT2A
Related Links12062C1, 12062C102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062C102JAT2A Details Description
Related parts for 12062C102JAT2A
JUMPER 8MM 45A ZDU6 ZSI2.5 ZEI16 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 10UMAX datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 16A 120V 25FT CABLE datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf