Vishay/Siliconix SUP65P04-15-E3
SUP65P04-15-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUP65P04-15-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 40V 65A TO220AB
Datasheet Download
SUP65P04-15-E3.pdf
Availability of SUP65P04-15-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SUP65P04-15-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUP65P04-15-E3
Internal Part NumberEIS-SUP65P04-15-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSIL-0632014 16/Apr/2014
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5400pF @ 25V
Power - Max120W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUP65P04-15-E3
Related LinksSUP65P0, SUP65P04-15-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUP65P04-15-E3 Details Description
Related parts for SUP65P04-15-E3
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 35MA SOT89-3 datasheet.pdf