AVX Corporation 12063A103JAT2A
12063A103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063A103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206
Datasheet Download
12063A103JAT2A.pdf
Availability of 12063A103JAT2A
QUANTITY
12063A103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063A103JAT2A
Internal Part NumberEIS-12063A103JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063A103JAT2A
Related Links12063A1, 12063A103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063A103JAT2A Details Description
Related parts for 12063A103JAT2A
I/O MOUNTING BRD STANDARD 16POS datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf