AVX Corporation 12063A181KAT2A
12063A181KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063A181KAT2A
Brief Description
CAP CER 180PF 25V NP0 1206
Datasheet Download
12063A181KAT2A.pdf
Availability of 12063A181KAT2A
QUANTITY
12063A181KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063A181KAT2A
Internal Part NumberEIS-12063A181KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063A181KAT2A
Related Links12063A1, 12063A181KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063A181KAT2A Details Description
Related parts for 12063A181KAT2A
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf