AVX Corporation 12063A390JAT2A
12063A390JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063A390JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 25V NP0 1206
Datasheet Download
12063A390JAT2A.pdf
Availability of 12063A390JAT2A
QUANTITY
12063A390JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063A390JAT2A
Internal Part NumberEIS-12063A390JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063A390JAT2A
Related Links12063A3, 12063A390JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063A390JAT2A Details Description
Related parts for 12063A390JAT2A
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 40V 3.75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
QSFP 2X3 ASSY EMI DOWN UP LP datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X15MM 2WR datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf