AVX Corporation 12063C104KAT2A
12063C104KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C104KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C104KAT2A.pdf
Availability of 12063C104KAT2A
QUANTITY
12063C104KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C104KAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C104KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C104KAT2A
Related Links12063C1, 12063C104KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C104KAT2A Details Description
Related parts for 12063C104KAT2A
CONN HEADER 26PS.100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf