AVX Corporation 12063C152JAT2A
12063C152JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C152JAT2A
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C152JAT2A.pdf
Availability of 12063C152JAT2A
QUANTITY
12063C152JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C152JAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C152JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C152JAT2A
Related Links12063C1, 12063C152JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C152JAT2A Details Description
Related parts for 12063C152JAT2A
AUDIO SOCKET 2.5MM 3P SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 120A DPAK datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 800A DO200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 169MA 7 OHM SMD datasheet.pdf