AVX Corporation 12063C184MAT2A
12063C184MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C184MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C184MAT2A.pdf
Availability of 12063C184MAT2A
QUANTITY
12063C184MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C184MAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C184MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C184MAT2A
Related Links12063C1, 12063C184MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C184MAT2A Details Description
Related parts for 12063C184MAT2A
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
330UF 35V 10X12MM 85C 3500H datasheet.pdf