AVX Corporation 12063C474MAT2A
12063C474MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C474MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C474MAT2A.pdf
Availability of 12063C474MAT2A
QUANTITY
12063C474MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C474MAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C474MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C474MAT2A
Related Links12063C4, 12063C474MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C474MAT2A Details Description
Related parts for 12063C474MAT2A
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
FUSE 900A 500V HIGH SPEED datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf