AVX Corporation 12063C683MAT2A
12063C683MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C683MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C683MAT2A.pdf
Availability of 12063C683MAT2A
QUANTITY
12063C683MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C683MAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C683MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C683MAT2A
Related Links12063C6, 12063C683MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C683MAT2A Details Description
Related parts for 12063C683MAT2A
IC COUNTER BINARY 4BIT 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 3A SYNC 16DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 115VAC datasheet.pdf