AVX Corporation 12063D106MAT2A
12063D106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063D106MAT2A
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
12063D106MAT2A.pdf
Availability of 12063D106MAT2A
QUANTITY
12063D106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063D106MAT2A
Internal Part NumberEIS-12063D106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063D106MAT2A
Related Links12063D1, 12063D106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063D106MAT2A Details Description
Related parts for 12063D106MAT2A
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC MU2A1 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 15W OUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
OSC XO 90.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BOARD TARGET ACCESS A1101R08A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf