Omron G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
G7L-2A-TUB-J-CB-AC50 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 50V
Datasheet Download
G7L-2A-TUB-J-CB-AC50.pdf
Availability of G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
QUANTITY
G7L-2A-TUB-J-CB-AC50 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current34mA
Coil Voltage50VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)37.5 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.5 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance1.31 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
Related LinksG7L-2A-TUB, G7L-2A-TUB-J-CB-AC50 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-TUB-J-CB-AC50 Details Description
Related parts for G7L-2A-TUB-J-CB-AC50
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 300MA 125V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE20 CBL ASSEMBLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf