Vishay/Dale RWR74S2430FRB12
RWR74S2430FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2430FRB12
Brief Description
RES 243 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2430FRB12.pdf
Availability of RWR74S2430FRB12
QUANTITY
RWR74S2430FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2430FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2430FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2430FRB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2430FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2430FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S2430FRB12
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK datasheet.pdf
SW TURQ SPDT PLNGR GOLD QC 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 3A datasheet.pdf
CABINET STEEL 18X25X72 GREY datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 100MA 950 MOHM datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A DFN1010D-3 datasheet.pdf