AVX Corporation 12065A202KAT2A
12065A202KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A202KAT2A
Brief Description
CAP CER 2000PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A202KAT2A.pdf
Availability of 12065A202KAT2A
QUANTITY
12065A202KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A202KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A202KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A202KAT2A
Related Links12065A2, 12065A202KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A202KAT2A Details Description
Related parts for 12065A202KAT2A
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 1008 datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 700MAH datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DC95 TYPE 10KOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 555 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ATTENUATOR TNC 18GHZ 3DB datasheet.pdf