AVX Corporation 12065A242FAT2A
12065A242FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A242FAT2A
Brief Description
CAP CER 2400PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A242FAT2A.pdf
Availability of 12065A242FAT2A
QUANTITY
12065A242FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A242FAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A242FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A242FAT2A
Related Links12065A2, 12065A242FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A242FAT2A Details Description
Related parts for 12065A242FAT2A
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
GUARD 100W QUICK-OPEN W/REFLECT datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 3POS RA .100 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA PCR 2W2C WITH 40 A PL3_ datasheet.pdf
MINI DISPLAYPORT DISPLAYPORT 3' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AIR FEED FOR ELECTRIC PRESS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 34.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf