AVX Corporation 12065A302JAT2A
12065A302JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A302JAT2A
Brief Description
CAP CER 3000PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A302JAT2A.pdf
Availability of 12065A302JAT2A
QUANTITY
12065A302JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A302JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A302JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A302JAT2A
Related Links12065A3, 12065A302JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A302JAT2A Details Description
Related parts for 12065A302JAT2A
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
FERRITE CHIP 19 OHM 1000MA 0603 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 25A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
222E0311 SIDE PANEL datasheet.pdf
LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
220UF 35V 10X16 105C RAD datasheet.pdf