AVX Corporation 12065A361FAT2A
12065A361FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A361FAT2A
Brief Description
CAP CER 360PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A361FAT2A.pdf
Availability of 12065A361FAT2A
QUANTITY
12065A361FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A361FAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A361FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A361FAT2A
Related Links12065A3, 12065A361FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A361FAT2A Details Description
Related parts for 12065A361FAT2A
SWITCH DETECTOR 5MM HORIZ 5V datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED 5MM RA 565NM GREEN DIFF SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 35MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.74 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf