AVX Corporation 12065A361FAT2A
12065A361FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A361FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A361FAT2A.pdf
Availability of 12065A361FAT2A
QUANTITY
12065A361FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A361FAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A361FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A361FAT2A
Related Links12065A3, 12065A361FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A361FAT2A Details Description
Related parts for 12065A361FAT2A
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 1.5A SYNC 12MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf