AVX Corporation 12065A560FAT2A
12065A560FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A560FAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A560FAT2A.pdf
Availability of 12065A560FAT2A
QUANTITY
12065A560FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A560FAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A560FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A560FAT2A
Related Links12065A5, 12065A560FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A560FAT2A Details Description
Related parts for 12065A560FAT2A
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1/2" datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf