AVX Corporation 12065C101MAT2A
12065C101MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C101MAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C101MAT2A.pdf
Availability of 12065C101MAT2A
QUANTITY
12065C101MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C101MAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C101MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C101MAT2A
Related Links12065C1, 12065C101MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C101MAT2A Details Description
Related parts for 12065C101MAT2A
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 22POS datasheet.pdf
RES 453K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
IC POE PSE PORT CTLR QUAD 40QFN datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf