Microchip Technology 24LC025T-E/MNY
24LC025T-E/MNY picture photo
Mfg. Part Number
24LC025T-E/MNY
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN
Datasheet Download
24LC025T-E/MNY.pdf
Availability of 24LC025T-E/MNY
QUANTITY
24LC025T-E/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC025T-E/MNY
Internal Part NumberEIS-24LC025T-E/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC025T-E/MNY
Related Links24LC025, 24LC025T-E/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC025T-E/MNY Details Description
Related parts for 24LC025T-E/MNY
IDC CABLE - MPL60K/MC60M/MPL60K datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
PATCH 8 X RJ45 CAT6 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 G,R,Y/G DIFF datasheet.pdf
CAP SILICON 4.7PF 5% 25V 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf