Vishay/Dale RNC50H1140DSB14
RNC50H1140DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1140DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 114 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1140DSB14.pdf
Availability of RNC50H1140DSB14
QUANTITY
RNC50H1140DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1140DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1140DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)114
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1140DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1140DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1140DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1140DSB14
CLAMP TIE HVY #25SCR HS BK 9" datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES 106 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TBELGHT 128W120V60HZ 25'CDENDUNT datasheet.pdf
FLASH BEACON ELEMENT 24VDC RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-24V 21MA OUT datasheet.pdf