AVX Corporation 12065C102JAZ2A
12065C102JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C102JAZ2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C102JAZ2A.pdf
Availability of 12065C102JAZ2A
QUANTITY
12065C102JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C102JAZ2A
Internal Part NumberEIS-12065C102JAZ2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C102JAZ2A
Related Links12065C1, 12065C102JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C102JAZ2A Details Description
Related parts for 12065C102JAZ2A
SENSOR MAGNETIC SPST-NC 175V datasheet.pdf
IGBT 390V 18A 100W TO263AB datasheet.pdf
REF DES BATT CHARG OR LED DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 27PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.76M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf