AVX Corporation 12065C104MAT2T
12065C104MAT2T picture photo
Mfg. Part Number
12065C104MAT2T
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C104MAT2T.pdf
Availability of 12065C104MAT2T
QUANTITY
12065C104MAT2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C104MAT2T
Internal Part NumberEIS-12065C104MAT2T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C104MAT2T
Related Links12065C1, 12065C104MAT2T Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C104MAT2T Details Description
Related parts for 12065C104MAT2T
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 152BGA datasheet.pdf
CONN MINISAS RCPT SHIELD 36POS datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 22POS datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf