AVX Corporation 12065C114JAT2A
12065C114JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C114JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.11UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C114JAT2A.pdf
Availability of 12065C114JAT2A
QUANTITY
12065C114JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C114JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C114JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.11µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C114JAT2A
Related Links12065C1, 12065C114JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C114JAT2A Details Description
Related parts for 12065C114JAT2A
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf