Vicor Corporation V24C48E100BN2
V24C48E100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E100BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V24C48E100BN2.pdf
Availability of V24C48E100BN2
QUANTITY
V24C48E100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C48E100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E100BN2
Related LinksV24C48, V24C48E100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E100BN2 Details Description
Related parts for V24C48E100BN2
CONN HEADER 9POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ISD1730 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CORD SVT 18AWG 3COND 1.5M BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SEALING GLAND WHITE datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf