AVX Corporation 12065C124MAT2A
12065C124MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C124MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C124MAT2A.pdf
Availability of 12065C124MAT2A
QUANTITY
12065C124MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C124MAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C124MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C124MAT2A
Related Links12065C1, 12065C124MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C124MAT2A Details Description
Related parts for 12065C124MAT2A
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 24QFN datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND ALGAAS RED SMD datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf