AVX Corporation 12065C152JAT2A
12065C152JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C152JAT2A
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C152JAT2A.pdf
Availability of 12065C152JAT2A
QUANTITY
12065C152JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C152JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C152JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C152JAT2A
Related Links12065C1, 12065C152JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C152JAT2A Details Description
Related parts for 12065C152JAT2A
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 50OHM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf